قرص نروکسین

 
 
Untitled 1

 


شکل داروئی
قرص در قوطی های 50 عددی .

دسته داروئی
ضد افسردگی ، آرامبخش .

مواد مؤثره
قرص نروكسین از عصاره خشك گیاه علف چای (Hypericum perforatum) به میزان 400 میلی گرم معادل 5/0 میلی گرم هایپریسین تهیه شده است .در ترکیب عصاره هایپریسین ، پزودوهایپریسین ، فلاونوییدهای كرستین ، ایزوكرستین ، روتین ، هایپروزید و مشتقات اسید كافئیك مانند اسید كلروژنیك وجود دارند .

آثار فارماكولوژیك و مكانیسم اثر
بر طبق مطالعات انجام شده گیاه هایپریكوم به دلیل داشتن هایپریسین و فلاونوییدها دارای اثرات آرام بخش ، ضد افسردگی وضد اضطراب بوده و باعث افزایش تمرکز حافظه و قوه ادراک می گردد . بررسیهای انجام شده روی هایپریسین نشان داده است كه این ماده از طریق مهار آنزیم منوآمینواكسیداز (MAO) و همچنین جلوگیری از Re-uptake سروتونین موجب بروز اثرات ضد افسردگی می گردد .فلاونوئیدهای هایپریكوم موجب مهار آنزیم كاتكول -0- متیل ترانس فراز (COMT) شده و در نتیجه اثرات آرامبخشی آنرا افزایش می دهد . هایپریكوم در دوزهای درمانی بر خلاف داروهای ضد افسردگی سنتتیك فاقد عوارض جانبی بوده و پس از تجویز دارو به مدت طولانی در صورت قطع مصرف ، عوارض ناشی از وابستگی مشاهده نمی شود . اثر درمانی هایپریكوم متفاوت از اثر درمانی داروهای ضد افسردگی Psychogenic, Somatogenic می باشد . هایپریكوم معمولا با مقادیر كم تجویز می شود بنابراین اثر درمانی آن به تدریج ظاهر گردیده و 4 تا 6 هفته مصرف دارو برای رسیدن به اثرات مطلوب لازم است . آخرین تحقیقات انجام شده نشان داده است كه عصاره گیاه هایپریكوم می تواند میزان جذب اكسیژن سلولی را افزایش دهد .

موارد مصرف
افسردگی ، بی خوابی و عدم تمرکز و شکایات جسمی ناشی از افسردگی ، ترس ، اضطراب ، سندرم پیش از قاعدگی ، اختلالات روحی منوپوز ( مانند کاهش تمایلات جنسی ) ، اختلالات مربوط به تغییر فصل ، عدم توانایی اطفال در کنترل روده بزرگ و مثانه .

موارد منع مصرف
در موارد پیوند اعضا نباید مصرف شود. از مصرف این فرآورده درحاملگی وشیردهی خودداری‌ شود.

تداخلات داروئی
تداخلات این فرآورده مربوط به اثرالقای آنزیم سیتوكروم p450 میباشد كه منجر به كاهش غلظت های پلاسمایی و در نتیجه كاهش اثرات درمانی برخی ازفرآورده های داروئی میگردد این نكته در موارد ذیل باید مورد توجه قرار گیرد :

در بیماران مبتلا به ایدز تحت درمان با داروهای آنتی رتروویرال (بویژه ایندیناویر) ، دربیماران‌تحت درمان با داروهای ضد افسردگی،در مصرف همزمان با كنتراسپتیو خوراكی.قطع مصرف ناگهانی این فرآورده ممكن است به افزایش سطح خونی برخی داروها (به خصوص سیكلوسپورین، دیگوكسین ، تئوفیلین و وارفارین ) منجر شود.

عوارض جانبی
عوارض جانبی با مصرف دوز پیشنهادی گزارش نشده است در کل ، این دارو دارای سطح بالا و ویژه ای از ایمنی کلینیکی می باشد و در مقایسه با عوارض جانبی داروهای سنتتیک ( مانند SSRI, imipramin , fluoxetin) از پایین ترین حد عوارض جانبی برخوردار است . این عوارض شامل اختلالات گوارشی ضعیف ، حساسیت و یا سردرد خفیف می باشد .

نكات قابل توصیه
پس ازمصرف دارو از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور و یا آفتاب شدید خودداری گردد .

مقدارمصرف
روزانه یك یا دو قرص همراه غذا

References

1 - British Herbal Pharmacopoeia , (1983), 115-116 .
2 - Duke J.A.;Handbook of Medicinal Herbs. CRC, (1988), 242-243.
3 - Martindale, (31 th. Ed), 1715-1716.
4 - Newall C.A.; Herbal Medicines. (1996), 905-907.
5 - PDR for Herbal Medicines;(1998), 905-907 .
6 - Zargari A.; Medicinal plants, (1995), VOL. 1, 318-324 . 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
Login